Letní Kemp s Velmistry Hwang Ho Yongem a Waynem Brownem

Za každým mrakem hledej slunce.

Konec školního roku pro mě byl zamračený právě proto, že přes prázdniny je tréninků méně nebo vůbec. V tu chvíli však vychází slunce a tím sluncem byla možnost účastnit se jedinečného letního kempu, který pořádá mistr Martin Zámečník ze školy Ge-Baek Hosin sool v Beztahově u Votic. Martin vybudoval toto místo svou odvahou, vytrvalostí, a hlavně nezlomným duchem a srdcem k taekwondu. Svým rozhodnutím, že touhle životní cestou chce jít.

Proto každému, jehož srdce tíhne k taekwondu, chybí mu o letních prázdninách tréninky, rád by se zdokonalil v technikách, tulech, korejských názvech, dozvěděl se něco víc o teorii, historii, chtěl ochutnat korejskou kuchyni, a hlavně by se rád obklopil krásným prostředím, lidmi, kteří taekwondem žijí, navrhuji – neváhejte a jeďte! Tento kemp nám doporučil náš sabonim Michal Opuszyński. Záleželo mu na tom, abychom taekwondo procítili i jinak.

Co pro nás znamenala účast na kempu a co nám to dalo?

Jako nižší pásky jsme tam jeli s obavami. Nevěděli jsme, co očekávat, jak nám to půjde a jestli nás ostatní mezi sebe přijmou. Naše obavy se rozplynuly hned po prvním tréninku, ze kterého jsme odcházeli s pocity nadšení.

Mít možnost, jako barevný pásek, zažít sérii tréninků s velmistrem Hwang Ho‑jongemvelmistrem Waynem Brownem a mistrem Paulem Knightonem, byla jedinečná zkušenost. Moc se nám líbilo, že velmistři a mistři, když vedli trénink, mezi nás barevné pásky chodili a záleželo jim na tom, abychom vše pochopili co nejlépe. Krása byla v tom, jak byl každý trénink osobitý a spousta z nás si ještě i po tréninku společně zatrénovala. Bylo příjemné pozorovat, jak si členové z jiných škol navzájem pomáhají.

Pro mě osobně bylo jedním z nejkrásnějších momentů posezení u ohně, kdy jsme se mohli osobně více poznat a vzpomínalo se na to, co naši trenéři spolu prožili, kolik adrenalinu, srandy, příprav v TKD zažili a čím vším si společně prošli, co tomu obětovali. Tak vás to propojí, že zjistíte, že to je to, co chcete taky prožít, ten svůj příběh v taekwondu.

Bonus pro mě byl, když pár dní po příjezdu domů mi napsala moje taekwondo parťačka Kejt, která to má nastavené s taekwondem trochu jinak než já, a na tento kemp jela se mnou i se svým synem Tonym: ,,Ivet, nemyslela jsem si, že to někdy řeknu, ale chybí mi trénink.“ A potom dodala: ,,Cítila jsem se tam strašně dobře. Chybí mi to!“ Díky tomuto kempu to Kejt i Tonyho tak moc nakoplo, že spolu trénují taekwondo i na zahradě.

Mimo samotné tréninky jsme měli možnost navštívit večerní přednášku o teorii, kterou vedl pro nás jeden večer Radek Zahejský a druhý večer Martin Zámečník :). Radek krásně a dlouze popisoval historii všech technických sestav, kde a jak vznikly, co symbolizují a proč to tak vlastně všechno je. Bylo to jako poslouchat pohádku. Úplně to vtáhlo člověka do děje. Díky těmto přednáškám jsem pochopila, jak je to všechno propojené. Jak je důležité znát souvislosti. Moje touha už není jen o tom jít na trénink, ale také znát celý komplex taekwonda.

Hodně významné a velmi příjemné pro nás bylo i to, že na kempu s námi byl náš sabonim Michal Opuszyński. Byl součástí našeho nadšení, mohl nám kdykoli poradit a doplnit informace. Vše, co jsem tu doposud popsala, vnímal Michal s námi. Večer jsme si s ním sedávali a měli jsme tak možnost probrat události dne a na všechno se ho doptat. To, že tam byl s námi náš velikán, dodávalo tomu všemu jiskru. I jeho samotného to nakoplo. Zavzpomínal si na staré taekwondo časy. Našel tam inspiraci pro své tréninky, líbilo se mu, jak nás to posouvá a že u toho může být. Ty momenty, kdy jsme pospolu, nás víc propojovaly s taekwondem.

A co vám kemp kromě odbornosti a zážitků ještě dá? Pochopení, že ať jste odkudkoli, z Česka nebo zahraničí, tak na tréninzích TKD platí pravidlo: ,,Jeden za všechny, všichni za jednoho.“ A v tom je ta krása a síla taekwonda.

A proč bych tam jela znova? Pro ten pocit zažít tu společnou soudržnost!

Členové školy Taekwon-Do ITF KANGSONG
Letní kemp

Napsala Iveta Gajdová